Uncategorized

Jakie nosidło wybrać? – Matka zamotana#3

Nosić czy nie nosić? Oto jest pytanie! Jeśli tak, to jak?

Zgodnie z zapowiedzią dzisiejszy wpis będzie dotyczyć nosideł. No to ruszamy z salwą pytań!

Czym sie kierować przy zakupie nosidła?

Przede wszystkim na to, żeby nie było usztywniane. Nosidło ma się dopasować do dziecka, a nie na odwrót.

Drugi aspekt to długość panelu musi sięgać od kolanka do kolanka!

Waga dziecka– warto zwrócić na to uwagę, ponieważ niektóre firmy mają nosidła podzielone ze względu na wiek i wagę dziecka (np. dla lżejszych babysize, a dla cięższych wersja toodler). Są też producenci,  którzy tworzą nosidła z możliwością regulacji panelu.

A ostatnia rzecz to wybór rodzaju: nosidło miękkie (mei tai, onbu) czy nosidło ergonomiczne. To ty decydujesz czy wygodniej będzie Ci nosić.

Od kiedy mogę nosić w nosidle?

Od momentu kiedy dziecko SAMODZIELNIE siądzie. Dlaczego to tak podkreślam? Przede wszystkim dlatego, że marketing nie zawsze idzie w parze z nauką. Mam tu na myśli to, że niektóre firmy zaznaczają, iż ich produkt nadaje się od pierwszego dnia życia,  co jest nie prawdą. Zanim wytłumaczę przyjżyj się tej grafice

Obrazek prezentuje kolejne etapy kształtowania się kręgosłupa u dziecka. Noworodek rodzi sie z calkowitą klifozą i jego mięśnie jeszcze są niniewyćwiczone. Na etapie podnoszenia główki ćwiczy i kształtuje lordozę szyjną, natomiast gdy zaczyna samodzielnie siadać kształtuje kifozę piersiową. Gdy zaczyna wstawać, chodzić kształtuje ostatnią krzywiznę – lordozę lędźwiową. Kręgosłup dziecka z niewykształconymi krzywiznami zwyczajnie nie jest gotowy na pionizację i dźwignie ciężkiej głowy.

Co to jest „wisiadło”?

Słowo to połączenie dwóch wyrazów: wisieć i nosidło. To nosidło w którym dziecko wisi na spojeniu łonowym/ kroczu, bo nie przyjmuje prawidłowej pozycji „na żabkę”

Jak odróżnić nosidło od wisiadła?


Powyższe grafiki wyraźnie pokazują najnajważniejsze różnice, czyli to, że wisiadło ma wąski panel (ta częsć pod pupą dziecka). Nosidełko odpowiednio dobrane powinno mieć panel sięgający od jednego kolanka do drugiego! Tylko wtedy zapewnimy dziecku odpowiednie podparcie i odwiedzenie nóżek.

W jakiej pozycji mogę nosić dziecko?

Tylko i wyłącznie w dwóch: brzuch do brzucha (przodem do RODZICA) lub na plecach. Powodów jest kilka:

1.  Gdy dziecko zaśnie i wszystkie mięśnie się rozluźnią- to dziecko ma wówczas możliwość oparcia się o  dźwigającego (tu najważniejsza masywna w stosunku do reszty ciała główka).

2. Nosząc dziecko przodem do świata narażamy je na przebodźcowanie.

3. Nosząc  dziecko przodem DO świata obciążamy jeszcze bardziej jego delikatny wciąż kręgosłup poprzez wypychanie naszą klatką piersiową.

I ostatni obrazek porównujący nosidło i wisiadło

Postaw się na miejscu dziecka-przez np. godzinny spacer chciałabyś/chciałbyś wisieć na kroczu, czy czuć się jak król niesiony w hamaku?;)

Masz pytania? Zadawaj śmiało w komentarzu- chętnie na wszystkie odpowiem. I pamietaj: Kto pyta nie błądzi!

Chcesz się już teraz zagłębić w temat? Zapraszam Cię do obserwowania akcji Nicminiewisi na Facebooku i Instagramie 

Akcja Nicminiewisi została stworzona przez autorkę bloga Dwie córki

Dodaj komentarz